Knygos šių laikų vaikams

Blog'as

Pakalbėkime apie knygas. Ir vaikus.

Kadangi pati skaityti labai mėgstu, bandau skaitymo džiaugsmą dovanoti ir vaikams – saviems pirmiausia, bet ir tiems, kuriuos sutinku savo kelyje – taip pat. Dabar, kai greitų pramogų, ypač įvairiuose mus supančiuose ekranuose, vaikų gyvenime labai daug, knyga dažnai sunku suvilioti bet kokio amžiaus vaiką. Tai esu aptarusi ir „Tėvystės įkvėpimų” radijo laidoje su žurnalistu Andriumi Tapinu – jo patarimas – jau kuriant ir leidžiant knygas galvoti, kas jas skaitys, naudotis tuo, kad šiuolaikiniai vaikai yra visiškai kitokie – jiems smagu veikti patiems, o ne tik būti pasyviais klausytojais.

Sutikite, kad įprotis matyti skaitančius žmones aplink, o ir pačiam tyrinėti knygeles svarbus nuo kuo ankstesnio vaiko amžiaus. Todėl kai aptikau leidyklos „Apkabink mėnulį” leidžiamas knygas, apsidžiaugiau netikėtu požiūriu, galinčiu padėti dovanoti skaitymo džiaugsmą vaikams.

 

Drew Daywalt „Diena, kai kreidelės nusprendė išeiti”

 

 

Pasakose, knygose dažnai atgyja ir prabyla gyvūnai, žaislai, medžiai, įvairūs daiktai. Knygoje „Diena, kai kreidelės nusprendė išeiti” – atgyja piešimo kreidelės. Kiekviena jų turi savo istoriją, džiaugsmus ar nuoskaudas, kuris sudeda į laiškus jų savininkui – Dankanui. Knyga pristatoma kaip pasaulinis bestseleris, jos pabaiga – daug žadanti visoms spalvoms (paskaitykite ir sužinosite, kodėl), tačiau man buvo smagiausia apžiūrinėti vienspalvius puslapius – priminė tuos Motiejaus piešinius, kuriems užtenka vienos vienutėlės spalvos. O kas pasakė, kad saulė gali būti tik geltona ar oranžinė (dėl ko knygelėje pešasi šios spalvos)? O gal ji gali būti mėlyna, žalia ar net pilka? Knyga – puiki tema kalbėtis apie spalvas, apie jausmus, apie gebėjimą pamatyti ir išgirsti visus, kurie yra aplinkui.

 

Patricia Geis „Bučkis prieš miegą”

 

Ritualas skaityti prieš miegą knygas, sekti pasakas egzistuoja dažnoje šeimoje. Tai laikas, kai menkai esame blaškomi aplinkos, galime susikaupti knygai, skaitymas vaikus veikia raminamai, istorijos lavina vaizduotę. Mūsų šeimoje ruošimosi miegui ritualas ilgas, įtraukiantis visus šeimos narius – Motiejus su sesėmis maudosi, su tėčiu skaito knygą, o pabaigoje – aš jau seku pasakas, dainuoju dainas, glostau ir palydžiu į sapnų karalystę. „Bučkis prieš miegą”  – knyga, kuri labai praturtino mūsų miego ritualą. Motiejus suguldo knygelės veikėjus (tvirto kartono lėlytes), puikiai žino, ką kuris gyvūnėlis mėgsta prieš miegą. Tai suteikė progą ir su juo pasikalbėti, kas jam yra svarbiausia prieš užmiegant ir be ko jis neįsivaizduoja savo miego ritualo.

 

Christie Matheson „Pabelsk į stebuklingą medį”

 

Pastebėjau, kad vaikai mėgsta ne tik pasyviai klausytis skaitomų knygų, bet būti aktyviais proceso dalyviais. „Pabelsk į stebuklingą medį” – būtent tokia. Vaikas kviečiams atlikti tam tikrus veiksmus – kaip sufleruoja ir pavadinimas – pabelsti, pakratyti, papūsti – ir – pervertus puslapį – medis keičiasi. Jis keičiasi dėsningai – paisydamas metų laikų. Tai puikus būdas atkreipti vaiko dėmesį, kaip vyksta pokytis gamtoje – medis pražysta, veda vaisius, meta lapus.

Šią knygą aš įtraukiau į savo seminarus apie vaizduotę – man atrodo, kad ji tikrai tinkama ne tik skaityti, bet ir labai daug įsivaizduoti. Ji tarsi tramplinas kviečia nerti į vaizduotės pasaulį, pasitelkti savo patirtį, lavinti pastabumą.