Kelionės su vaikais – mano atradimai

Blog'as

Kelionių sezonas, atrodo, į pabaigą, bet aš tikiu, kad keliauti su vaikais, arčiau ar toliau, galima visus metus. Rudens savaitgaliai tam dar ypač tinkami, todėl savo šios vasaros atradimus bei prisiminimus, kas mano šeimai padeda kelionėje, surikiavau, kad pati turėčaiu po ranka tada, kai vėl prireiks.

Temos aktualumą patvirtino ir viena populiariausių iš mano kurtų „Žinių radijo” laidų „Tėvystės įkvėpimai”, kurioje su žurnalistu, kelionių vadovu Liudu Dapkumi kalbėjomės apie keliones su vaikais.

Riboti cukraus turintį maistą ir gėrimus

Laidoje su Liudu Dapkumi man labiausiai suskambo daug cukraus turinčių skanėstų ribojimas mašinoje. Atrodė, kai ilgai keliauji, saldumynas gali džiuginti, tačiau greitos ir didelės energijos kiekis uždaroje erdvėje dažnai baigiasi ašaromis, niuksais, priešais esančių sėdynių spardymais ir panašiai. Ir tada – ne pyragai nei vairuotojui, nei kitiems pakeleiviams.

 

Tėvų telefono numeris ant dilbio

Nekartosiu visų įžvalgų, išgirstų laidoje, jei įdomu, kviečiu pasiklausyti. Pasidalinsiu tik dar vienu patarimu, kuriuo Liudas pasidalino jau po laidos – nepažįstamame mieste vaikui ant dilbio užrašyti mamos arba tėčio telefono numerį, kuriuo vaiko paklydimo atveju, galėtų iškart paskambinti juo bandantys pasirūpinti praeiviai.

 

Laiko planavimas ir tualetas

Jei nusimato ilga kelionė automobiliu, nepatingėkite atsikelti anksčiau, kad mažieji keliauninkai, tik pradėję kelionę, užsnūstų. Taip pat važiavimui rekomenduoju išnaudoti ir pietų miego laiką, jei mažylis dar miega pietų. Pasistenkite patys savo poreikius susidėlioti taip, kad kuo ilgiau nestotumėte, kol vaikai miega – taip maksimaliai ištęsite ramios kelionės laiką.

Kai vaikas nubunda, galima dairytis ilgesnio sustojimo pusryčiams, užkandžiams, pasirąžymui, palakstymui. Planuojant kelionę su vaikais, visada reikia numatyti daugiau laiko sustojimams, taip pat daugiau ir pačių sustojimų, nes neretai atsitiks taip – tik pradėjus važiuoti po sočių pietų, pasigirs balselis iš galinės sėdynės: „Noriu į tualetą”.

Kad užbėgtume padidintam tualeto sustojimų poreikiui iš anksto, mes skelbėme „Trijų lašiukų” politiką – nesvarbu, norisi ar ne, sustojus, visi eina į tualetą ir palieka ten kad ir tris lašiukus. Sakyti, kad tai labai gelbėjo, negaliu, nes vis tiek nutikdavo, kad pradėjus važiuoti, greit prireikdavo stoti vėl, bet pati jaučiausi ramiau – padariusi viską, kad kelionė vyktų sklandžiau.

 

Nauji daikteliai užimtumui kelionėje

Dar planuodama keliones su dukromis, kuros jau dabar užsiima pačios, straipsniuose rasdavau patarimus paimti naujų nematytų daiktų veikloms, kad vaikai galėtų užsiimti – spalvinimo knygelių, žaisliukų. Paprastai naminiai, jau matyti, būna nusibodę ir džiaugsmo suteikia nedaug. Dabar FB užklausus apie pasiteisinusius dalykus kelionėje, mano draugė Asta patarė tokius dalykėlius pirkti pakeliui – vaikas jaučiasi į įsitraukęs į veiklos pasirinkimą, būna labiau susidomėjęs nauju, nematytu daiktu.

 

Dovanų maišeliai

Jau nepamenu kur (papildysiu, kai prisiminsiu), bet tik gimus Motiejui, išskaičiau patarimą kelionėje turėti dovanų maišelį, iš kurio kas valandą ištraukiamas vis naujas daiktelis mažajam keliauninkui. Sūpavau, nešiojau šią idėją iki pirmosios mūsų tikrai ilgos kelionės automobiliu į Italiją šią vasarą (20 valandų autmobiliu). Jau aukščiau minėtu Liudo patarimu dėl cukraus ribojimo, tai negalėjo būti saldainiai. Pradėjusi dairytis įvairių smulkmenų Lietuvoje, supratau, kad šios veiklos biudžetas viršys mūsų galimybes. Tačiau tada prisiminiau Ali express – ten nebrangių smulkių daiktelių tikrai gali rasti, tik reikia nesuvėlinti, mat siuntiniai keliauja iki dviejų mėnesių. Ypač pasiteisino įvairūs rinkiniai, kuriuos gali padalinti į smulkesnes dovanėles – tatuiruotes sukarpiau po vieną – dvi, vandens burbuliukus (Water beads) išdalinau po skirtingos spalvos maišiuką (juos – po kelis berdavom į pusiaupilnį vandens butelį ir kelionės metu gaminom spalvotą sriubą). Taip, ne visų daiktelių kokybė buvo tobula, pavyzdžiui, prisukamas drugelis sulūžo beveik tą pačią minutę, kai prie jo prisilietė Motiejus, tačiau bendrai – kelionės pirmyn ir atgal dovanų maišelių biudžetą (apie €15) atpirko Motiejaus džiaugsmas, laukimas ir įsitraukimas į žaidimą. Ką bedarytų, išgirdęs žadintuvo garsą (taip matavom valandas), su dideliu entuziazmu pakuodavo kiekvieną dovanėlę ir nebuvo nusivylęs nė viena jų (net sulūžusiu drugeliu).

 

Žemėlapis

Mūsų Motiejus labai mėgsta žemėlapius. Todėl kelionei pasirūpinam ne tik popieriniu, bet ir elektroniniu variantu – navigacija, kurią jis gali sekti ir vadovauti vairuotojui. Dar keliaudami iš netolimos  Latvijos, pastebėjome, kad Motiejus puikiai skiria kairę nuo dešinės, noriai informuoja mus, kai šalia žemėlapyje mato upę ar ežerą. Paprastai mūsų šeimos vairuotoją – tėtį – veda jo telefonas, saviškį gi su navigacija perleidžiu mažajam kelionės vadovui. Jei keliaujate užsienyje, pasirūpinkite be interneto veikiančia navigavimo programėle (mes naudojame Here) arba parsisiųskite be interneto veikiantį Google žemėlapį. Tiesa, kartais kelionę patrumpinti padėdavo ir paprastas autostrados Vilnius – Kaunas kilometrų stulpelių skaičiavimas, kuris man pačiai sukelia tiek daug prisiminimų iš vaikystės kelionių.

 

 

Audioknygos

Miesto mamų Lina tam pačiam FB patarė klausytis audioknygų. Pabandėm, patiko. Ypač man. Čia galima rasti vaikiškų audioknygų – tiesa, ne tiek ir daug, kai pradedi galvoti apie konkretaus vaiko amžių. Aš pirmajam kartui pasirinkau Felix Salten „Bembį” ir nenusivyliau. Visų pirma, knyga įgarsinta mano mylimos aktorės Aldonos Vilutytės, kurios visada miela klausytis. Visų antra, mašiną kartu su Aldonos balsu užliejo ramybė ir susikaupimas – atrodė, kad Motiejus galėtų net užmigti (konkrečiu atveju neužmigo, bet ramybė buvo daug žadanti). Paskui pagalvojau, kad knygą garsiai gali skaityti ir mama ar tėtis – tik nepamirškite, kad dėl variklio ūžimo ir aplinkino triukšmo, skaitysite garsiau ir tai yra nemažas krūvis jūsų balso stygoms.

 

Mylima muzika

Kai jausdavau, kad automobilyje reikia iškrovos, labai padėdavo Motiejaus mėgstamos muzikos klausymas. Net ne klausymas, o leidimas jam būti mašinos DJ. Tam naudojome Spotify (Motiejus turi savo grojaraštį, kur sudėtos visos jam patinkančios ir smagios dainos, beje grojaraštį rekomenduoju parsisiųsti, jei kelionėje nebus interneto), kurį per Bluetooth jungėm prie mašinos garso sistemos. Jei jungimo galimybės nėra, galima leisti muziką tiesiog iš telefono. Na, sesės ne visada džiaugdavosi DJ pasirinkimais, tačiau žiūrėti į brolį, kuris kartu su mylima muzika, šoka, dainuoja žodžius, kaip pats moka, joms visada smagu.

 

Įsijautęs DJ

 

Pokalbiai, pasakos, žodžių žaidimai

Ilgą laiką būnant su vaikais mašinoje, laiką galima išnaudoti ir pokalbiams. Galite būti pasiruošę istorijų apie miestus ir šalis, į kurias keliaujate, galite pasakoti savo prisiminimus apie keliones, galite kalbėti apie besikeičiančią per langą gamtą, kuo ji skiriasi nuo mūsiškės, apie tai, kad jūsų vaikas jau buvo vienoj ar kitoj šaly – gal tada, kai dar buvo labai mažas ir neprisimena – vaikams patinka istorijos apie juos pačius. Svarbiausias dalykas tokiame pokalbyje – girdėkite, ką vaikas sako – visa gali būti, kad jūs pradėsite apie ratus, o vaikas nuves pokalbį apie batus. 

Iš to, ką matote per langą, galite kurti pasakas – miškas, kalnai, upės gali knibždėti įvairių gyventojų, mašinos aplinkui taip pat gali tapti pasakų veikėjomis, debesų formos gali pasufleruoti tiek veikėjus, tiek aplinką, kurioje jie gyvena. Kaip kurti pasakas, jei niekada to nedarėte, dalinuosi viename iš aštuonių Teatro kūdikiams užsiėmimų arba Pasakų kūrimo dirbtuvėse. Svarbu pasakoje keli elementai – pagrindinis veikėjas, kuris gyvena vienoje ar kitoje aplinkoje. Veikėjas išsikelia tikslą, jo siekdamas susiduria su kliūtimis, o kliūtis nugali padedamas pagalbininko. Ir, žinoma, visada visada jūsų kuriamoje pasakoje turi būti laiminga pabaiga.

Senas, bet geras užsiėmimas – žodžių žaidimai. Parinkite juos pagal amžių – gali būti „Taip ir ne” žaidimo principu užkoduoti ir spėjami žodžiai. Gali būti įvairūs žodžiai iš tos pačios raidės – miestai, šalys. Gali būti vienos pasirinktos spalvos daiktai, dalykai, reiškiniai.

Galima pasruošti ir trumpą šalies, į kurią ar pro kurią važiuojate, žodynėlį – jame užteks žodžių „ačiū, labas, prašom”, gal dar kokių žodžių, kurie apibūdina vaiko mėgstamą veiklą – mūsų atveju žvejybą ir žuvis – ir tuos žodžius bandyti mokytis bei naudoti toje šalyje.

 

Kelionės planas – albumas

Vaikai dažnai prisibijo to, ko nežino, o kelionėje nežinios visada labai daug. Jei turite laiko r įkvėpimo, pasiruoškite kelionės planą – albumą. Jame sudėkite rastas aplankytinų vietų nuotraukas, net ir viešbučių, kuriuose gyvensite nuotraukas. Aplankytas galite kokiu nors būdu pasižymėti. Padarykite ritualu ar tradicija apžiūrėti tik atsikėlus ar įsėdus į mašiną – kas jūsų šeimos laukia šiandien? Iš kitos pusės, vėl kviečiu girdėti savo vaiką. Kai keliavom Italijoj, iš kalbos išėjo, kad važiuosime netoli Pisos, žymios savo pasvirusia varpine. Motiejus, iš filmuko apie Garfildą, buvo matęs, kaip šis fotografuojasi prie bokšto, todėl panoro užsukti. Ką darėme mes? Koregavom kelionės planą. Ir nors karštyje eiti iki bokšto nebuvo didžiausias malonumas visiems, tačiau Motiejaus džiaugsmas atpirko užsitęsusią kelionę ir nepatogumus.

 

Vežimėliai ir paspirtukai

Net jei jūsų vaikas jau išaugo iš vežimėlio amžiaus, nespjaukite į šią transporto priemonę, jei tik galite ją pasiimti. Paprastai, nepažįstamuose didmiesčiuose atstumai yra nemaži ir net suaugusiam, pasivaikščiojus, kojų nuovargis yra didelis. Ką jau kalbėti apie vaikus. Vežime vaikas gali ne tik pailsėti, bet ir numigti, į jį galima susidėti ir savo nešulius. Ir nors mūsų tėtis sako, kad kitąmet (Motiejui jau bus šešeri) vežimėlio kelionėse nebereiks, aš tyliai galvoju, kad jis pravers ir kitą vasarą. Paspirtukas pagelbėdavo tada, kai ilgo pasivaikščiojimo neplanuodavome ir jis būdavo ramesnėje praeivių ir eismo prasme vietoje.

 

Apkabinimai

Kai tik matote, kad vaikas pervargo – nuo krūvio, įspūdžių, nepažįstamų vietų, karščio, maudynių, nepamirškite, kad geriausiai gydo mamos ir tėčio apkabinimai. Kartais apkabindami dažniau nei įprastai, galime užbėgti už akių kaprizams ir pykčio priepuoliams. Įvardinkite vaikui, kas su juo vyksta: „Matau, pavargai, ateik prisiglausti”. Myluokitės migdydamiesi – net jei namie vaikas jau užmiega vienas, svetimuose jam viešbučiuose ar apartamentuose pabūkite kartu, kol jis užmigs, padarykite masažą, paglostykite, pagulėkite šalia. Grįžę namo, grįšite ir prie namų tvarkos, kelionės ir atostogos juk yra ne tik poilsiui, bet ir ryšio su vaikais puoselėjimui. Ir nenustebkite, kad vaikas prisimins ne Pisos bokštą, kurį aplankėte, o meilius ir jaukius vakarus su mama ar tėčiu pašonėje, pajuokavimus ir pasakas mašinoje, važiuojant elementariu greitkeliu.

Linkiu smagių, vienijančių ir nepamirštamų kelionių su vaikais!

 

Jūsų – Šilkaus Kristina